doğal kurgu insanların var etmediği biz yokken de var olan her şeyi kapsar. bunlar ağaçlar, dağlar, taşlar, akarsular ve ya yaşamak için gerekli şeyler gibi örneklendirilebilir. artık insanlar doğal kurgudan büyük oranda soyutlanmış durumda. bu bölümde doğal kurgu ve yapay kurguyu ele alacağız.

insanlar yüzyıllar boyunca birlik olabilmek için yapay kurgulara ihtiyaç duydular. bilirsiniz ‘birlikten kuvvet doğar’ atasözünü. içinde yaşadığımız devasa şehirlerin işlemesini sağlayan bu yapay kurguların çıkış yeri tam da buydu ‘birlik olmak’. .

birlik olabilmek için insanların ortak değerlere ortak inançlara ihtiyacı vardı bunu fark eden daha zeki insanlar diğer insanlar için başladı kurgular oluşturmaya. şirketler, yasalar, kurallar, töreler, gelenekler, mitler, milletler..

insanlar yaşarken gözlerinin önünde bir kurgu oluşturursanız kabul etmezler ya da şüpheci yaklaşabilirler. ama onlar daha doğmadan bunu yaptıysanız eğer etrafındaki insanlar da bu kurgulara inanıyorsa artık doğan kişinin gerçekliği bu kurgu olmuştur.

hangisi?

günümüzde eğer dağın başında tek başımıza kendi aletlerimiz ve kendi inşaa ettiğimiz yuvalarımızda yaşamıyorsak büyük ihtimalle yapay kurgu hayatımıza çok daha fazla etki ediyordur.

yani artık yapay olan doğalın önüne geçmişti. bu o kadar da kötü olmayabilir zira böyle olmasaydı hala avcı toplayıcı olarak takılsaydık şimdiki teknoloji ve rahatlığı nasıl elde ederdik.

Tabi arada bir doğal olanın asıl gerçek olduğunu hatırlayıp yapay olaylar için çok ta şeyapmamak lazım demek lazım..